03/06/2019

W dniach 3-13 czerwca 2019 r odbyły się rekolekcje dla animatorów i członków wspólnot ZAK Królowej Apostołów. Uczestniczyło w nich 51 osób z różnych rejonów Polski. Modlitewno refleksyjny program realizowaliśmy od godz. 7,30  do 13,00 oraz wieczorem. Czas od obiadu do kolacji przeznaczony był na indywidualne zajęcia i odpoczynek. Jeden dzień poświęciliśmy na autokarową pielgrzymkę na Górę Polanowską oraz Górę Chełmską. Sanktuaria na tych Górach nawiązują do prawie tysiącletniej historii chrześcijaństwa na Pomorzu i wcześniejszego kultu religijnego. Na Górze Polanowskiej przywitał nas o. Janusz – franciszkanin i przedstawił nam dawną i współczesną historię tej Góry. Modlitwą i śpiewem uczciliśmy piękną ikonę Matki Bożej, Królowej Pomorza. Szczytowym przeżyciem była uczta eucharystyczna. Po Mszy św. otrzymaliśmy z franciszkańskiej kuchni ziołową herbatę i zjedliśmy kanapki, zrobione rano przy śniadaniu. Schodząc z Góry na parking niektórzy zboczyli do źródełka, aby napić się wody i zabrać do butelek.

Drugim celem autokarowej pielgrzymki było Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej. Przywitała nas s. Klara i poinformowała o wielowiekowej historii tego miejsca, w którym już w XIII wieku było sanktuarium maryjne, do którego pielgrzymowali katolicy z całego Pomorza. Gdy zajęli do miejsce protestanci, rozebrali świątynię i zrównali z ziemią. Obecnie widać tylko fragmenty jej kamiennych fundamentów. Powiedziała też o staraniach ks. kard. Ignacego Jeża, aby przywrócić na tej górze kult maryjny i wybudować kaplicę przy współpracy z Szensztackimi Siostrami Marii. Kaplicę tę poświęcił św. Jan Paweł II, podczas swojej pielgrzymki do Polski. Po uwielbieniu Maryi pieśniami i oddaniu się pod Jej opiekę udalismy się do „Gościńca”, gdzie czekała na nas kawa i rogaliki oraz pamiątki.   Z dużym zainteresowaniem patrzyliśmy na budowę  dużego domu pielgrzymkowego, powiązanego z zabytkową wierzą widokową.

Najważniejszym miejscem dla naszych rekolekcji był jednak Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny w Mrzeżynie, który w ostatnich latach został rozbudowany staraniem ks. Proboszcza Wojciecha Helaka.  Są teraz wygodne pokoje z toaletami.  Jest kaplica  oraz profesjonalna kuchnia i jadalnia.  Wspominaliśmy, jak przed 20 laty przeżywaliśmy rekolekcje ZAK w bardzo skromnych warunkach, które nas nie odstraszały, bo obok był wspaniały widok na kościół parafialny, na wydmowej górce porośniętej lasem, w odległości 200 metrów do brzegu Bałtyku.  Ten przeuroczy zakątek w otoczeniu przyrody jest wspaniałym miejscem na rekolekcje.        Ich uczestnicy z wielkim wzruszeniem przeżywają i wspominają nasze Apele Jasnogórskie i modlitwy wieczorne na plaży przy zachodzie słońca.  Zwyczajem lat ubiegłych odmówiliśmy też Różaniec przy Pomniku Zaślubin z Morzem nad brzegiem morza. Śpiewaliśmy:”Jak szczęśliwa Polska cała, w niej Maryi kwitnie chwała, od Bałtyku po gór szczyty, kraj nasz płaszczem Jej okryty…”

W programie codziennie mieliśmy czerwcowe nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu, wspólną i indywidualną w ciszy.  Naszym modlitwom i rozważaniom towarzyszyły relikwie św. Wincentego Pallottiego, bł. Elżbiety Sanny i bł. Józefa Stanka, które były wystawione przez całe rekolekcje na ołtarzu w kaplicy rekolekcyjnej. Naszą Patronkę, Królowę Apostołów, prosiliśmy, aby pomagała nam trwać na modlitwie w rekolekcyjnym wieczerniku. Rozważania rekolekcyjne były echem słów Pana Jezusa: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i staniecie się moimi świadkami… aż po krańce ziemi.”  Podjęlismy też refleksję nad adhortacja papieża Franciszka: „Gaudete et exultate”, która w swej treści przypomniała nam, celem członków ZAK jest uświęcenie własne i bliźnich. Przedmiotem naszych rozważań były też konferencje o. Józefa Augustyna SJ na temat:  „Pasja życia dla Jezusa”.  Naszym gościem na zajęciach rekolekcyjnych  była wiele razy s. Mediatriks ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek  Rycerstwa Niepokalanej, będąca w Mrzeżynie na wypoczynku. Pracowała ona na misjach w Japonii i jedno spotkanie z nami poświęciła dzieleniu się doświadczeniami z życia Kościoła w Japonii.

Dwa wieczorne spotkania we wspólnocie rekolekcyjnej miały charakter konwersacyjny.  Poświęcone były wzajemnemu poznawaniu się i świadectwom z działalności apostolskiej we wspólnotach ZAK.  Kończąc rekolekcje dziękowaliśmy Bogu za wszystkie dary Jego miłości, za gospodarzy domu rekolekcyjnego, za wszystko, co umocniło naszą przyjaźń z Bogiem i między nami.  Wyszliśmy z rekolekcyjnego wieczernika, aby na drogach codziennego życia realizować słowa Pana Jezusa: „Wybrałem was, abyście szli i owoc przynosili…”

ks. Stanisław Rudziński SAC