W dniach 17-24 sierpnia br, odbyły się rekolekcje pielgrzymkowe członków i współpracowników ZAK ze wspólnot Królowej Apostołów. Uczestniczyło w nich 49 osób z różnych rejonów Polski. Zakwaterowanie mieliśmy w naszym pallotyńskim domu w Ząbkowicach Śląskich. Rekolekcyjnym wieczernikiem była dla nas kaplica domowa, w której trwaliśmy na modlitwie w sobotę i niedzielę, ale już w niedzielę po południu poszliśmy do centrum Ząbkowic, aby modlić się w Godzinie Miłosierdzia w kościele Sióstr Klarysek. Z podziwem patrzyliśmy na piękny ratusz oraz kościół św. Anny i Krzywą Wierzę. Niedzielny wieczór poświęciliśmy na spotkanie zapoznawcze i informacyjne. Zakończyliśmy je modlitwą wieczorną i Apelem Jasnogórskim. Od poniedziałku do czwartku /19-22 sierpnia/, przez 4 dni pielgrzymowaliśmy autokarem do sanktuariów Dolnego Śląska. Modliliśmy się w nich i poznawaliśmy piastowskie korzenie południowo zachodnich rejonów naszej Ojczyzny. Dziękowaliśmy Bogu za powrót Dolnego Śląska do Polski. Pielgrzymkowe dni zaczynaliśmy Mszą św. Po śniadaniu robiliśmy kanapki na drogę i wyruszalimy do sanktuariów, a po powrocie jedliśmy obiadokolacje. Modlitwą wieczorną była adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy, zakończona Apelem Jasnogórskim.
Pierwszego dnia nawiedziliśmy historyczne sanktuaria maryjne w Bardzie Śląskim, na Górze Iglicznej, Starym Wielisławiu i Wambierzycach/zdjęcie/. Drugiego dnia udaliśmy się do Świdnicy. Nawiedziliśmy protestancki Kościół Pokoju, podziwiając jego wspaniałą architekturę wnętrza. Ktoś z pielgrzymów powiedział: Szkoda, że jesteśmy podzieleni, bo wystrój tego kościoła jest nam bliski, chrześcijański, podobny do wnętrza kościołów katolickich. Pomodliliśmy się więc o pojednanie chrześcijan. Następnie nasze kroki skierowaliśmy do wspaniałej, monumentalnej katedry świdnickiej. Czekaliśmy przed katedrą, bo oznajmił nam przewodnik, że bp. Ignacy Dec, ordynariusz Diecezji Świdnickiej, odmawia z ludźmi Koronkę. No i była niespodzianka, bo ksiądz biskup wychodząc z katedry podszedł do naszej grupy, przywitał się z nami, rozdał obrazki jubileuszowe i udzielił błogosławieństwa, a my dziękując, zaśpiewaliśmy życzenia i poprosiliśmy do wspólnego zdjęcia na pamiątkę radosnego spotkania. Załączam to zdjęcie. W programie tego dnia było też zwiedzanie potężnego zamku w Książu. Po nawiedzeniu sanktuarium maryjnego w Krzeszowie wróciliśmy do domu rekolekcyjnego.
Trzeciego dnia nawiedziliśmy najpierw sanktuarium maryjne w Katedrze Wrocławskiej, a potem podziwialiśmy wspaniałą „Panoramę Racławicką”. Po przerwie udaliśmy się do sanktuarium maryjnego „Na Piasku”, a na koniec do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Po modlitwie przy słynącym łaskami obrazie, nawiedziliśmy piękną kaplicę bł. Czesława i domówiliśmy litanię ku jego czci. W kaplicy wiecznej adoracji, w godzinie Miłosierdzia odmówiliśmy Koronkę i udaliśmy się do autokaru. W drodze powrotnej do Ząbkowic odmawialiśmy Różaniec. W czwartym dniu autokarowego pielgrzymowania, nawiedziliśmy sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin we Wrocławiu, a potem sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, gdzie kustoszami są Ojcowie Jezuici. Na koniec udaliśmy się do sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy. Po modlitwie przy Jej grobie, przywitał nas przewodnik – brat Salwatorianin, przedstawił historię bazyliki i ponad godzinę mówił o życiu i wspaniałej działalności św. Jadwigi, oprowadzając po różnych historycznych obiektach. Po dwóch godzinach odpoczynku i indywidualnej modlitwie przy ołtarzu adoracji Najśw. Sakramentu, wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu rekolekcyjnego w Ząbkowicach, odmawiając po drodze Różaniec i dziękując Bogu za cztery dni szczęśliwego pielgrzymowania.
Siódmy i ostatni dzień rekolekcji przeżywaliśmy w pallotyńskim domu rekolekcyjnym. Po modlitwie porannej i śniadaniu był czas na kawę, a po przerwie zebraliśmy się na ostatnią konferencję i konwersatorium, by podjąć refleksję nad przeżyciami rekolekcyjnymi i pielgrzymkowymi w kontekście misterium Wieczernika Królowej Apostołów, a szczególnie wyjścia z niego, aby mocą Ducha Św. głosić Ewangelię światu poprzez świadectwo życia chrześcijańskiego na co dzień. Szczytem rekolekcyjnych przeżyć było eucharystyczne dziękczynienie podczas Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu, zakończonej błogosławieństwem. Po obiedzie był czas na idywidualne zajęcia, odpoczynek i przygotowanie do wyjazdu. Wieczorem wspólnota rekolekcyjna zebrała się na Różaniec i Apel Jasnogórski. Ostatnią Mszę św. dla uczestników rekolekcji odprawił rano, 24 sierpnia, ks. Kazimierz Czulak, mój kolega kursowy. Dziękuję serdecznie za pomoc. Bóg zapłać.
ks. Stanisław Rudziński SAC